خدمات ملی تدارک

تاریخ: 15 بهمن 1397

حضرت فاطمه زهرا سلام اله عليها الگوي زنان عالم

حضرت فاطمه زهرا (سلام اله عليها) الگوی زنان عالم است

حضرت فاطمه (علیها السلام)  نزد مسلمانان برترین و والامقام ترین بانوی جهان در تمام قرون و اعصار می‌باشدکه رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم)می‌فرمایند:  فاطمه سرور زنان جهانیان است.

نام مبارک آن حضرت، فاطمه (علیها السلام) است و از برای ایشان القاب و صفات متعددی همچون زهرا، صدیقه، طاهره، مبارکه، بتول، راضیه، مرضیه، نیز ذکر شده است.

فاطمه، در لغت به معنی بریده شده و جدا شده می‌باشد و علت این نامگذاری بر طبق احادیث نبوی، آنست که: پیروان فاطمه (علیها السلام) به سبب او از آتش دوزخ بریده، جدا شده و برکنارند.

زهرا به معنای درخشنده است و از امام ششم، امام صادق (علیه السلام) روایت شده است که: چون دخت پیامبر در محرابش می‌ایستاد (مشغول عبادت می‌شد)، نورش برای اهل آسمان می‌درخشید؛ همانطور که نور ستارگان برای اهل زمین می‌درخشد.

روزي رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) پیراهن نویی را برای دختر خویش تهیه نمود، فاطمه (علیها السلام) پیراهن وصله‌داری نیز داشت، سائلی بر در خانه حاضر شد و گفت من از خاندان نبوت پیراهن کهنه می‌خواهم حضرت زهرا (علیها السلام) خواست پیراهن وصله‌دار را مطابق خواست سائل به او بدهد که به یاد آیه شریفه "هرگز به نیکی دست نمی‌یابید مگر آنکه از آنچه دوست دارید انفاق نمایید " ، افتاد. در این هنگام فاطمه (علیها السلام) پیراهن نو را در راه خدا انفاق نمود.

سرانجام روز سوم جمادی الثانی سال یازدهم هجری فرا رسید. فاطمه (علیها السلام) آب طلب نموده و بوسیله آن بدن مطهر خویش را شستشو داد و غسل نمود. سپس جامه‌ای نو پوشید و در بستر خوابید و پارچه‌ای سفید به روی خود کشید؛ چیزی نگذشت که دخت پیامبر، بر اثر حوادث ناشی از هجوم به خانه ایشان، دنیا را ترک نموده و به شهادت رسید؛ در حالیکه از عمر مبارکش 18 سال بیشتر نمی‌گذشت و تنها 95 روز پس از رسول خدا در این دنیا زندگی نمود .